Čipy, tetování, kroužky, známky

Čipy

Zatímco tetováním jsou označena čistokrevná zvířata, čip mají i voříšci a někdy i "obyčejné" kočky. Pokud jste ztratili očipované zvíře, ihned ztrátu oznamte do patřičných registrů. Jestliže je zvíře čipováno, ale opomněli jste ho registrovat, udělejte to dodatečně teď. Doporučujeme mezinárodní registr BackHome, do kterého nahlíží většina útulků. 
POKUD NENÍ ČIP REGISTROVÁN, MAJITELE ZVÍŘETE NELZE NIJAK DOHLEDAT!


Čipy lze dohledat i pomocí této aplikace:

Další registry:

Registrace pouze v registru vašeho města nestačí. Zvíře může přeběhnout do jiných obcí, může se vám ztratit na výletě v horách či na dovolené na druhém konci republiky. Tam nikdo z čísla čipu nepozná, ve kterém městě je zvíře registrováno, a údaje o majiteli nevypátrá.

Slovenský registr čipů

Polské registry čipů

Čtečku čipů by měla mít městská policie, útulky a veterináři. Zvíře však může mít z veterinářů strach. Jestli si nejste jisti, zda psa fyzicky zvládnete nebo nemáte přepravku (nikoli "nějakou krabici") na kočky nebo malé psy, požádejte policii, ať přijede se čtečkou. Případně se domluvte s veterinářem, ale ten si může výjezd účtovat.

Jestliže se na čtečce objeví číslo čipu, ale následně v registrech majitele nenajdete, zkoušejte to opakovaně, možná zvíře zaregistruje dodatečně. Každopádně registrům nález zvířete s tímto čipem oznamte.

Je zde ještě možnost složitějšího pátrání: Veterinář podle čísla čipu může zjistit, která firma čip vyrobila. Té firmě pak zavolejte, měla by vám sdělit, kterému veterináři čip prodala. A tento veterinář by měl ve své kartotéce dohledat zvíře, kterému čip aplikoval.

Tetování

U psa najdete v uchu, na slabině, nebo na vnitřní straně stehna. Majitele dohledáte pomocí plemenné knihy.

Kroužky

Neexistuje žádný centrální registr kroužků exotického ptactva. Pokud se domníváte, že jde o chráněné druhy, obraťte se na cites@mzp.cz , +420 267 122 122. 
Případně se ptejte členů Českého svazu chovatelů okrasného a exotického ptactva
Identifikace kroužků poštovních holubů

Psí známky vydávané obcemi

Obsahují název a evidenční číslo psa. Není to popisné číslo domu ani telefon. Musíte se obrátit na patřičný městský úřad nebo městskou policii, kde se nachází evidence těchto známek.

Obojky s telefonním číslem

Nejrychlejší šance na návrat domů - více.