Hledání v terénu

  1. Vytvořte pátrací tým, určete koordinátora, který se postará o informování útulků, inzerci na internetu atd... (více na Ztráta zvířete)
  2. Buďte vždy ve spojení s koordinátorem i mezi sebou, abyste si mohli sdělovat aktuální informace.
  3. Mějte s sebou vodítka, pamlsky, odchytové klece...
  4. Co nejdříve vylepte letáčky.
  5. Ptejte se dětí, ty si zatoulaných zvířat všímají.
    Budou vědět, zda spolužák nemá nové kotě nebo u souseda v zahradě není nový pes.
    Také lidé, kteří se v místě ztráty často pohybují (např. pošťáci, popeláři...), mohou upozornit na nějakou stopu.
  6. Hypermarkety, firmy, čerpací stanice i někteří sousedé v ulici mají kamery, které mohly pohyb zvířete (nebo případnou krádež) zaznamenat.
    Zajděte i na služebnu městské policie a poproste, zda by nemohli zjistit něco ze záznamu městských kamer.
  7. Požádejte sousedy, aby nahlédli do sklepů, garáží, kůlen, zda tam omylem nezavřeli vaši kočku, ta se může skrývat i v jejich zahradách, třeba mezi uskladněným dřevem.
    Bohužel dochází i k nálezům utopených zvířat pod plachtami bazénů. Poproste sousedy, aby se podívali z okna, když bude jejich pes štěkat. Možná zrovna kolem poběží ten váš ztracený.
  8. Hlavně v období hárání se psi mohou přidat k volně pobíhajícím psům a shlukovat se do smeček. Ptejte se i bezdomovců, ti se často zatoulaných psů ujmou. Místa, kde se nacházejí bezdomovecké kolonie, znají lidé z dobrovolnických organizací, kteří tam chodí psy krmit a očkovat - Seznam útulků a dobrovolnických organizací.
  9. Zvažte možnost vystopování ztraceného zvířete. Tady jde ovšem o čas. Poptejte se kynologů
  10. Utekla-li vám kočka v paneláku, uzavřete rychle hlavní vchod, proběhněte celé schodiště (kočka údajně směřuje nejdříve nahoru), sklepy, kočárkárny. Snažte se to udělat co nejdříve, než kočku vyplaší někdo ze sousedů. Před domem prohlédněte křoví a pořád kočku volejte. I když se hned nevrátí, bude se pravděpodobně zdržovat tam, kde vás slyší. Volání opakujte několikrát denně. 
    V zimě kočky rády zalézají do tepla (sklepní okénka, ventilační otvory), ale i pod kapoty aut a mohou odjet hodně daleko. Proto i na parkoviště vylepte letáčky.
    Další praktické rady při hledání kočky zde.
  11. Papoušek, který vystartuje po úleku (např. bouchnutí dveří), je schopen nabrat pořádnou výšku a uletět jedním směrem velice rychle i několik set metrů, i když nemá kam přistát. Pokud vystartuje v klidu a pomalu, pak mu instinkt velí, buď někde přistát nebo se vrátit letem po kružnici na místo, odkud odstartoval (to platí i v noci). K přistání si vybírá především nejvyšší místa (stromy, střechy). Na stromě přistává na vnějších částech koruny. Máte-li ještě další papoušky, umístěte klec tak, aby jejich volání mohl ulétlý papoušek slyšet. Křik ztraceného papouška je nejvíce slyšitelný, když se ztiší dopravní ruch tzn. brzy ráno a navečer. Praktické rady pro odchyt papoušků zde
  12. Uteče-li pes za srnou nebo zajícem, stává se, že se po čase vrátí zpět. Mohou to být hodiny, ale i dny. Sledujte místo, kde vás pes opustil, zanechte tam vaši stopu (kapesník, ponožku...) a pamlsky. 
    Na horách se může přidat k turistům a sejít na opačnou stranu kopce, než jdete vy. Zanechte na sebe kontakty ve všech horských hotelích a chatách v širokém okolí, vylepte letáčky u vleků, na nádražích, oznamte ztrátu horské službě.