Nález zvířete

Děkujeme, že jste se postarali o zvíře v nouzi. I informace, že jste někde zaznamenali pohyb zvířete, může pomoci při jeho hledání. 

Pokud jste našli volně žijící zvíře (ježci, veverky, dravci, mláďata), přejděte na Záchrana volně žijících zvířat.
Při nálezu poštovních holubů klikněte na - Poštovní holubi

Nálezy domácích mazlíčků a hospodářských zvířat

 1. Musíte vždy oznámit městské policii (156), případně městskému úřadu. S nimi proberte odchyt a umístění zvířete v útulku, nebo v podobném zařízení, případně ponechání zvířete v péči nálezce. Nalezené zvíře nesmíte nabídnout k darování nebo prodat, to upravuje Občanský zákoník §1046-1049 a §1058-1059
 2. Aby se majitel co nejdříve našel, nález zvířete vždy oznamte - Kam hlásit ztrátu/nález
 3. Bohužel se stává, že policie řekne, že máte psa nebo kočku nechat běžet, protože není agresivní, nikoho neohrožuje nebo je útulek plný. V současné době neexistuje nic, co by policii donutilo zvíře převzít. Ale můžete argumentovat tím, že zvíře může mít čip a ať se policie postará o jeho prověření.
  Někdy policisté zvíře převezmou, ale za rohem vypustí a dokonce se tím netají. Tomu už předejít můžete. Mějte v ruce mobil, vyfoťte zvíře u policejního auta a řekněte, že fotky ihned pošlete všem útulkům v okolí, Psímu detektivovi a budete šířit po sociálních sítích, že zvíře bylo předáno policii a ta ho odvezla do (konkrétního) útulku.
 4. Jestliže policie zvíře nepřevezme, zkuste požádat o pomoc některou z dobrovolnických organizací - kontakty v Seznamu útulků a dobrovolnických organizací
 5. Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za majitele. Než zvíře někomu vydáte, čtěte: Varování pro nálezce
 6. Pamatujte na vlastní bezpečnost, je-li zvíře zraněné nebo někde uvízlo, volejte městskou policii (156), případně hasiče (150). I zde je možné obrátit se na dobrovolnické organizace nebo i veterináře, kteří mohou s odchytem poradit, případně poskytnout odchytové klece a jiné pomůcky.
 7. Nalezenému zvířeti NIKDY nesundávejte obojek. Pokud je na obojku nějaká schránka nebo je něco napsáno na rubu obojku, zavřete psa do zahrady, kočku do místnosti (zavřete okna) a teprve potom můžete s obojkem manipulovat. Jinak hrozí, že zvíře uteče a obojek vám zůstane v ruce.
 8. Nalezeným zvířatům dejte vodu, nabídněte jim vhodnou potravu, ale jen v malém množství. Pokud vyhladovělé zvíře najednou překrmíte, bude zvracet, hrozí i smrtelná torze žaludku.
 9. Ptáky nikdy nenechávejte v místnosti, kde mohou být výparu z teflonu (rozžhavené pánve, remosky, žehličky, kulmy...). Tyto výpary, které lidé ani nemusejí cítit, usmrtí i velkého papouška během jedné minuty. - Varování zde
  Vidíte-li volně poletovat papouška, může být majitel poblíž. Jedná se totiž o volnoletce,
  většinou jde o velké ary, často létají na Šumpersku, Jesenicku i v Ostravě-Porubě. 
 10. Je-li zvíře označeno, pátrejte po majiteli podle - Čipy, tetování, kroužky, známky
 11. Při tvorbě inzerátu neudělejte chybu - Jak vytvořit inzerát
 12. Nezapomeňte na letáčky.
 13. Vůbec nespoléhejte na to, že obec nebo policie nález zveřejní! Také některé útulky zveřejňují nálezy třeba jen jednou za měsíc. Proto musíte být při hledání majitele velmi aktivní. Nález oznamte i úřadům v okolních obcích, odkud se zvíře mohlo zatoulat. 
  Informujte útulky v okolí - vždy telefonicky! Jejich webové stránky nemusejí být aktuální. Některé facebooky (jejichž název se shoduje s názvem útulku) založili milovníci zvířat, ale na tyto stránky se správci útulku vůbec nedívají a mnohdy o nich ani nevědí.
 14. Nepřevážejte zvíře do jiné lokality, např. z chaty do města. Pokud je převoz nutný, musíte o něm informovat v místě nálezu městský úřad, městskou policii (156), spádový útulek a doslova zahltit místo nálezu letáčky. Musíte inzerovat na sociálních sítích v místě nálezu.
 15. Pokud se Vám podaří majitele vypátrat, fotky ze sociálních sítí hned nemažte. Pouze k nim dopište větu " Majitel se našel, už nesdílejte." Lidé, kteří se snažili pomoci, mají právo vědět, že to dobře dopadlo.