Nález zvířete

Děkujeme, že jste se postarali o zvíře v nouzi. I informace, že jste někde zaznamenali pohyb zvířete, může pomoci při jeho hledání. PROSÍME, ČTĚTE AŽ DO KONCE!

Pokud jste našli volně žijící zvíře (ježci, veverky, dravci, mláďata), přejděte na Záchrana volně žijících zvířat 
Při nálezu poštovních holubů klikněte na Poštovní holubi
Při výskytu včelího roje klikněte na Včely 

Nálezy domácích mazlíčků a hospodářských zvířat

Musíte vždy oznámit městské policii (156), případně městskému úřadu
S MP nebo MÚ se můžete dohodnout, že zvíře zůstane u vás, dokud se nenajde majitel. Prokazatelně vyhozeným či opuštěným zvířatům můžete po dohodě s MP nebo MÚ hledat nové domovy.
Nalezené zvíře nesmíte nikdy nabídnout k darování nebo prodat, to upravuje Občanský zákoník §1046-1049 a §1058-1059. Za zatajení nálezu nebo přeprodávání hrozí postih. (Vysvětlení dole na této stránce)

  1. Aby se majitel co nejdříve našel, nález zvířete vždy oznamte - Kam hlásit ztrátu/nález
  2. K rychlému dohledání majitele pomůže registrace nálezu u Psího detektiva - je tam největší přehled ztracených zvířat všeho druhu. Fotku zvířete umístěte na svůj profil veřejně nebo k Psímu detektivovi.
    Pokud vložíte fotku do soukromé skupiny, berte na vědomí, že ji uvidí jen členové této skupiny a navíc ji nemohou nikam sdílet. Proto někdo udělá a začne sdílet z Vašich informací a fotek výstřižek, Vy však neuvidíte komentáře u tohoto výstřižku, ani ho nemůžete upravit či smazat.
    Nastavte si zprávy tak, aby Vám je mohl posílat každý, nejen lidé z okruhu přátel. 
    V některých skupinách se čeká, až komentář schválí (zveřejní) správce. Dejte proto k fotce telefonní číslo nebo e-mailovou adresu. Majitel se tak může ozvat hned.
  3. Je-li zvíře označeno, pátrejte po majiteli podle - Čipy, tetování, kroužky, známky
  4. Bohužel se stává, že policie řekne, že máte psa nebo kočku nechat běžet, protože není agresivní, nikoho neohrožuje nebo je útulek plný.  Můžete argumentovat tím, že zvíře může mít čip a ať se policie postará o jeho prověření. Odmítavý postoj MP, PČR, starosty nebo MÚ si nenechte líbit - argumenty a postup zde.
    Někdy policisté zvíře převezmou, ale za rohem vypustí a dokonce se tím netají. Tomu už předejít můžete. Mějte v ruce mobil, vyfoťte zvíře u policejního auta a řekněte, že fotky ihned pošlete všem útulkům v okolí, Psímu detektivovi a budete šířit po sociálních sítích, že zvíře bylo předáno policii a ta ho odvezla do (konkrétního) útulku.
  5. Jestliže policie zvíře nepřevezme, zkuste požádat o pomoc některou z dobrovolnických organizací - kontakty v Seznamu útulků a dobrovolnických organizací .
  6. V případě papoušků, hlodavců, plazů a jiných drobných živočichů mohou pomoci  stanice mladých přírodovědců (při školách nebo domech dětí a mládeže), tam mohou vědět, zda se takové zvířátko neztratilo nějakému dítěti, případně vzít zvířátko do své péče. 
  7. Nezapomeňte na letáčky. (Nespoléhejte na to, že všichni sledují facebook. Majitelem může být i senior, který internet nemá vůbec.) Hlavně kočky, želvy a papoušci bývají z blízkého okolí.
  8. Při tvorbě inzerátu neudělejte chybu - Jak vytvořit inzerát . 
  9. Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za majitele. Než zvíře někomu vydáte, čtěte: Varování pro nálezce
  10. Pamatujte na vlastní bezpečnost, je-li zvíře zraněné nebo někde uvízlo, volejte městskou policii (156), případně hasiče (150). I zde je možné obrátit se na dobrovolnické organizace nebo i veterináře, kteří mohou s odchytem poradit, případně poskytnout odchytové klece a jiné pomůcky.
  11. Nalezenému zvířeti NIKDY nesundávejte obojek. Pokud je na obojku nějaká schránka nebo je něco napsáno na rubu obojku, zavřete psa do zahrady, kočku do místnosti (zavřete okna) a teprve potom můžete s obojkem manipulovat. Jinak hrozí, že zvíře uteče a obojek vám zůstane v ruce.
  12. Nalezeným zvířatům dejte vodu, nabídněte jim vhodnou potravu, ale jen v malém množství. Pokud vyhladovělé zvíře najednou překrmíte, bude zvracet, hrozí i smrtelná torze žaludku.
  13. Ptáky nikdy nenechávejte v místnosti, kde mohou být výparu z teflonu (rozžhavené pánve, remosky, žehličky, kulmy...). Tyto výpary, které lidé ani nemusejí cítit, usmrtí i velkého papouška během jedné minuty. - Varování zde
    Vidíte-li volně poletovat papouška, může být majitel poblíž. Jedná se totiž o volnoletce,
    většinou jde o velké ary, často létají na Šumpersku, Jesenicku i v Ostravě-Porubě.
    Praktické rady pro odchyt papouška zde.
  14. Vůbec nespoléhejte na to, že obec nebo policie nález zveřejní! Také některé útulky zveřejňují nálezy třeba jen jednou za měsíc. Proto musíte být při hledání majitele velmi aktivní. Nález oznamte i úřadům v okolních obcích, odkud se zvíře mohlo zatoulat. 
    Informujte útulky v okolí - vždy telefonicky! Jejich webové stránky nemusejí být aktuální. Některé facebooky (jejichž název se shoduje s názvem útulku) založili milovníci zvířat, ale na tyto stránky se správci útulku vůbec nedívají a mnohdy o nich ani nevědí.
  15. Nepřevážejte zvíře do jiné lokality, např. z chaty do města. Pokud je převoz nutný, musíte o něm informovat v místě nálezu městský úřad, městskou policii (156), spádový útulek a doslova zahltit místo nálezu letáčky. Musíte inzerovat na sociálních sítích v místě nálezu.
  16. Jestliže jste našli kočku nebo fenku, která čeká mladé, nebo rovnou čerstvě narozená koťata či štěňata, využijte tyto rady.
  17. Pokud se Vám podaří majitele vypátrat, fotky ze sociálních sítí hned nemažte. Pouze k nim dopište větu " Majitel se našel, už nesdílejte." Lidé, kteří se snažili pomoci, mají právo vědět, že to dobře dopadlo.
  18. Občanský zákoník 89/2012
    § 1047
    (1) Zkrocené zvíře, které vlastník nestíhá a které se ani samo k vlastníkovi v přiměřené době nevrátí, ač mu v tom nikdo nebrání, se stává zvířetem bez pána a smí si je přivlastnit na soukromém pozemku jeho vlastník, na veřejném statku pak kdokoli. Platí, že přiměřenou dobou pro návrat zvířete k vlastníkovi je doba šesti týdnů.
    (2) Odstavec 1 se nepoužije, je-li zvíře označeno takovým způsobem, že lze jeho vlastníka zjistit.
    § 1058
    (1) Je-li nalezeno zvíře, u něhož je zjevné, že mělo vlastníka, oznámí nálezce nález bez zbytečného odkladu obci, nelze-li z okolností poznat, komu má být vráceno.
    (2) Osoba, která nalezené zvíře opatruje, o ně pečuje jako řádný hospodář, dokud se jej neujme vlastník.
    § 1059
    (1) Je-li nalezeno zvíře zjevně určené k zájmovému chovu a nepřihlásí-li se o ně nikdo do dvou měsíců od vyhlášení nálezu, nabude k němu nálezce vlastnické právo.
    (2) Prohlásí-li nálezce obci, že zvíře nabýt nechce, a svěří-li obec zvíře neodvolatelně osobě, která provozuje útulek pro zvířata, může tato osoba se zvířetem volně nakládat, pokud se o ně nikdo nepřihlásí do čtyř měsíců ode dne, kdy jí bylo zvíře svěřeno. Byl-li nález vyhlášen až po předání zvířete, počne lhůta běžet od vyhlášení nálezu.