Varování pro nálezce

O zvíře se může přihlásit podvodník, který se vydává za majitele. Může chtít zvíře do množírny, na prodej, případně někde viděl inzerát, kde se za toto zvíře nabízí tučná odměna. Proto nikdy do inzerátu o nálezu zvířete neuvádějte všechny údaje, ponechte si něco, čím prověříte, zda jde o pravého majitele. 
Nezveřejňujte popis obojku (nesmí být viděn ani na fotce), číslo kroužku u papoušků, jizvy a znaménka, která zvíře má atd... Čísla čipů oznamte jen registrům čipů a útulkům, jinde je nezveřejňujte.
 Ať "majitelé" sdělí jméno, na které zvíře slyší, ať přinesou jeho fotky, očkovací průkaz, postroj nebo obojek (nesmí být nový, podle nastavení přezek poznáte, jestli zvířeti padne), apod. Zeptejte se na jméno veterináře, kam se zvířetem chodí (s tím, že si to ověříte). Řekněte, že jim zvíře dovezete domů a prověříte, zda to tam zná. Začnou se vykrucovat.

Podvodníci vymysleli i tuto fintu:

Našli váš inzerát o nálezu a podle údajů v něm vytvoří přesně padnoucí inzerát o ztrátě. Datum a místo ztráty bude pasovat, uvedou barvu obojku (pokud je vidět na vámi zveřejněné fotce), hrajou na city ("zoufale hledáme", "dětem se stýská"), vymyslí si i příběh, jak ke ztrátě došlo.
Ale fotku zvířete nemají a nenabízejí odměnu, případně jen malou, aby se kšeft vyplatil.
A pak zařídí, aby se váš inzerát o nálezu "potkal" na facebooku s jejich inzerátem o ztrátě. Vy se jim ozvete a může být zle.

Sledujte zda zvíře pánička radostně vítá. Pomůže i tento trik:

Když si "majitel" přijde pro zvíře, mějte v ruce foťák a pořád cvakejte. Fotíte si přece pejska (kočičku, papouška...) na památku. Podvodník se zalekne, že byl také vyfocen, a prohlásí, že zvíře není jeho, a zmizí.
Vaší povinností bylo oznámit nález zvířete obecnímu úřadu. Máte tedy zvíře pouze "v úschově"
a osoba, která chce zvíře převzít, musí jít na úřad podepsat protokol o převzetí.