
Uložte si do mobilu
Ztráta nebo nález zvířete či jeho úraz jsou stresové situace. Ne vždy je čas a možnost hledat kontakty na internetu.
Proto si vyhledejte a uložte do mobilu tyto kontakty:
- Psí detektiv (602 740 974)
- telefon na registr čipů, ve kterém je vaše zvíře zapsáno - vyhledejte si zde
- telefon na ošetřujícího veterináře, veterinární pohotovost a výjezdovou veterinu - najdete tady
- VETTOX - nonstop linka při otravě zvířete (+420 224 919 293 // +420 224 915 402 )
- telefon na útulek v místě bydliště a okolních obcích - vyhledejte v Seznam útulků a dobrovolnických organizací
- Záchranná stanice volně žijících živočichů v Bartošovicích (+420 602 271 836)
- mobilní aplikaci s radami a kontakty pro krizové situace týkající se domácích, hospodářských i volně žijících zvířat Zvíře+
- mobilní aplikaci pro hledání ztracených/nalezených zvířat
Jedete-li se zvířetem na výlet, výstavu či dovolenou, uložte si kontakty na útulky a veterináře i v této lokalitě. Pokud svěřujete zvíře někomu na hlídání, zajistěte, ať i tato osoba má tyto důležité údaje v mobilu.
I když máte zjištěno, jak funguje nejbližší veterinární pohotovost, počítejte s tím, že i zde mohou mít dovolenou, rekonstrukci atd... Proto si uložte čísla alespoň na dvě blízké ordinace poskytující pohotovost.
OZNAČTE VAŠE ZVÍŘE VIDITELNĚ TAK, ABY VÁS PŘÍPADNÝ NÁLEZCE IHNED KONTAKTOVAL a obešlo se to bez volání policie, řešení se starostou obce a bez převozu do útulku - Šance na okamžitý návrat zvířat domů
Pro případ, že najdete volně žijící zvíře v nouzi, si uložte si do mobilu číslo 774 155 155 - centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic. Doma ani při výletech po republice tak nebudete muset pátrat, kde v okolí je nejbližší záchranná stanice.
ŽIJETE V DOMÁCNOSTI SAMI SE ZVÍŘETEM?
Noste u sebe (u dokladů, v peněžence) KARTIČKU s oznámením:
Dobrý den, bydlím sám na adrese.... a zřejmě došlo k mému zdravotnímu kolapsu nebo k jiné indispozici.
V bytě zůstal můj pes, kočka, papoušek, akvárium...Prosím, neprodleně informujte mého souseda, syna, kamarádku na tel. čísle...., který se o zvíře postará. Případně volejte hasiče 150. Zvíře se jmenuje..., není/je nebezpečné, plaché, reaguje na pamlsek, hračku..., může se schovávat v koupelně..., může proklouznout mezi dveřmi atd.
Samozřejmě musíte o tom pověřenou osobu předem informovat a zajistit, aby ji zvíře znalo a bylo na ni zvyklé.
Také tato osoba musí mít informace, jakou péči (stravu, případně i léky) zvíře potřebuje a znát kontakt na veterináře, vědět, kde se v domácnosti nachází očkovací průkaz, vodítko, přepravka atd. Domluvte se také na tom, jak by se postupovalo v případě Vaší dlouhodobé hospitalizace.